12 dni temu Europejski Bank Centralny publicznie nazwał Bitcoin narzędziem do prania brudnych pieniędzy. Dzisiaj Bitcoin przebił swoje ATH w parze z USD, które wynosiło $69,000 (10 listopad 2021 r.)

Wszystko to dzieje się w bardzo szybkim, wręcz anomalnym tempie. Dopiero co informowaliśmy o przekroczeniu psychicznej bariery $64,000 a niecały tydzień później jesteśmy świadkami historii, która tworzy się naszych oczach.

Bitcoin wart jest ZERO

Eksperci z EBC podkreślają, że wprowadzenie nowych ETFów na bitcoina, jako narzędzi finansowych, nie wpływa na rzeczywistą wartość Bitcoina, która ich zdaniem wynosi zero. Zauważają, że ETFy oparte na jednym aktywie, jak w przypadku Bitcoina, wywracają tradycyjną logikę finansową do góry nogami.

Zazwyczaj, celem ETFów jest zminimalizowanie ryzyka poprzez dywersyfikację portfela, jednak w przypadku ETFów na BTC mamy do czynienia z inwestycją w pojedynczy składnik.

Zwracają uwagę na absurdalność płacenia opłat za zarządzanie funduszem, który obejmuje tylko jedno aktywo, gdy istnieją bezpośrednie i tańsze sposoby na jego przechowywanie lub zakup, takie jak korzystanie z dużych giełd kryptowalut lub przechowywanie bitcoinów bez pośredników.

Ponadto, wskazują na istnienie innych, prostszych metod na zyskanie dostępu do bitcoina bez konieczności angażowania pośredników.

Bitcoin wyprzedza Meta Platforms

Obecna kapitalizacja Bitcoina na poziomie $1.276 T plasuje go na 9 pozycji największych aktywów na świecie, wyprzedzając tym samym Meta Platforms (Facebook, Instagram) oraz Berkshire Hathaway samego Warrena Buffeta.

Czym jest Halving?

Halving to proces, który zmniejsza nagrodę za wydobycie nowego bloku w sieci Bitcoin o połowę. Ten mechanizm jest wbudowany w protokół Bitcoina i ma miejsce średnio co 210 000 bloków, co wypada średnio raz na cztery lata. Proces ten ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania Bitcoina, ponieważ zapewnia sposób na kontrolowanie ilości nowo wydobywanych bitcoinów i w dłuższej perspektywie, ogranicza całkowitą podaż Bitcoina do 21 milionów monet.

Pierwszy halving miał miejsce w 2012 roku, kiedy nagroda za blok zmniejszyła się z 50 do 25 bitcoinów. Kolejne halvingi miały miejsce w 2016 (z 25 do 12,5 BTC) i 2020 roku (z 12,5 do 6,25 BTC). Kolejne są zaplanowane na przyszłość, aż do momentu, gdy wszystkie bitcoiny zostaną wydobyte, co szacuje się na rok 2140.