Oczekuje się, że spotowe fundusze Bitcoin ETF zostaną zatwierdzone pod koniec dnia roboczego w środę, powiedział The Block współzałożyciel i dyrektor ds. IT Valkyrie Investments, Steven McClurg. Valkyrie prognozuje, że w pierwszym tygodniu do ETF napłynie do 400 milionów dolarów, a w ciągu pierwszych kilku tygodni obrotu cały rynek osiągnie kwotę do 5 miliardów dolarów. Traderzy kryptowalut wstrzymują oddech, czekając, aż Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych zatwierdzi lub odrzuci pierwszy bitcoin fundusz notowany na giełdzie spot — a jeden z emitentów, Valkyrie Investments, wkrótce spodziewa się decyzji.

„Oczekujemy, że SEC uzna fundusze ETF za skuteczne po zamknięciu sesji w środę, a handel rozpocznie się w czwartek rano” – powiedział w wywiadzie dla The Block współzałożyciel i dyrektor ds. IT Valkyrie Investments, Steven McClurg.

McClurg spodziewa się, że jeśli i kiedy handel rozpocznie się w czwartek, do funduszu ETF Valkyrie wpłynie od 200 do 400 milionów dolarów środków inwestorów, a w ciągu pierwszych kilku tygodni wszyscy uczestnicy mogą napływać od 4 do 5 miliardów dolarów, powiedział. Nie wszystkim 13 wnioskodawcom ETF uda się jednak dotrzeć do mety w pierwszej fali, ale McClurg spodziewa się, że pierwsza partia 10 ETF-ów zostanie uruchomiona w tym samym czasie. „Podejrzewam, że jeden lub dwa mogą nie ruszyć z miejsca pierwszego dnia tylko dlatego, że jest dużo pracy do włożenia. Wiem, że mój zespół pracował przez całe święta Bożego Narodzenia, a także przez ostatni tydzień, aby mieć pewność, że jesteśmy gotowi do działania” – dodał.

„Za kulisami wejście w coś takiego wymaga dużo pracy – to nie jest zwykły ETF. Jedną z komplikacji jest to, że masz dwóch opiekunów, jednego dla kryptowalut i jednego dla gotówki, i upewniasz się, że te dwa konta są połączone. Wystrzelenie w takiej sytuacji to niemal podwójna praca” – wyjaśnił McClurg.

Jak dotąd największą nadzieją dla bitcoinowego ETF-u typu spot było to, że przyciągnie on amerykańskich inwestorów instytucjonalnych, ale McClurg stwierdził, że prawdopodobnie inwestorzy detaliczni jako pierwsi wpłyną na rynek. „Poza bramką będą to głównie inwestycje detaliczne , kilku doradców finansowych i spodziewam się także dużych odpływów z GBTC” – powiedział, odnosząc się do funduszu Grayscale, który firma również obecnie próbuje przekształcić w ETF. Dzieje się tak częściowo dlatego, że doradcom finansowym zwykle poświęca trochę czasu na obserwację handlu nowymi produktami finansowymi, zanim będą mogli polecić je klientom, powiedział, zauważając: „Większość doradców finansowych wymaga od dwóch do trzech lat doświadczenia w funduszach ETF”. Źródło: theblock.co