Szwajcarski bank paÅstwowy PostFinance AG zrobiÅ kolejny krok w kierunku rynku aktywów cyfrowych, wprowadzajÄ c możliwoÅÄ stakingu Ethereum (ETH). Nowa usÅuga pozwala klientom na generowanie pasywnego dochodu ze swoich zasobów kryptowalutowych.
Jak podaÅ Bloomberg 16 stycznia 2025 r., powoÅujÄ c siÄ na oficjalne oÅwiadczenie banku, PostFinance umożliwia teraz staking Ethereum bezpoÅrednio na swojej platformie. DziÄki nowej usÅudze użytkownicy mogÄ przeznaczyÄ na staking już od 0,1 ETH, pomagajÄ c w walidacji transakcji na blockchainie i otrzymujÄ c w zamian nagrody.
12-tygodniowy okres blokady
Bank potwierdziÅ, że zdeponowane na stakingu Ethereum bÄdzie zablokowane na co najmniej 12 tygodni, zanim użytkownicy otrzymajÄ nagrody. Obecnie Ethereum jest jedynÄ kryptowalutÄ dostÄpnÄ w ramach programu stakingu, jednak PostFinance planuje w przyszÅoÅci dodaÄ wsparcie dla kolejnych tokenów.
PostFinance systematycznie rozszerza swojÄ ofertÄ aktywów cyfrowych od kwietnia 2023 r., kiedy to wszedÅ na rynek kryptowalut dziÄki strategicznemu partnerstwu z Sygnum Bank. DziÄki tej wspóÅpracy bank umożliwiÅ swoim 2,5 miliona klientom zakup, sprzedaż i przechowywanie aktywów cyfrowych, stajÄ c siÄ pierwszym systemowo istotnym bankiem w Szwajcarii oferujÄ cym tego rodzaju usÅugi.
W lutym 2024 r. PostFinance wprowadziÅ usÅugi handlu i przechowywania kryptowalut, umacniajÄ c swojÄ pozycjÄ na rynku. Wówczas klienci mogli uzyskaÄ dostÄp do 11 różnych kryptowalut oraz skonfigurowaÄ plany oszczÄdnoÅciowe w kryptowalutach.
Wzrost entuzjazmu wobec kryptowalut w Szwajcarii
Rozszerzenie oferty PostFinance nastÄpuje w momencie rosnÄ cego zainteresowania aktywami cyfrowymi w Szwajcarii. Niedawno grupa szwajcarskich zwolenników kryptowalut zaproponowaÅa ogólnokrajowe referendum w sprawie dodania Bitcoina (BTC) do rezerw Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) obok dolara, euro i zÅota.
Zobacz też: Szwajcarski Bank Centralny pod presjÄ , by wÅÄ czyÄ Bitcoina do swoich rezerw
Zgodnie z informacjami podanymi przez wiceprezesa ds. energii i wydobycia w firmie Tether, Giwa Zanganeha, propozycja ogÅoszona 31 grudnia 2024 r. wymaga zebrania 100 000 podpisów, aby mogÅa zostaÄ poddana pod referendum publiczne. Inicjatywa zostaÅa zainicjowana przez Zanganeha we wspóÅpracy z Yvesem Bennaïmem, zaÅożycielem i przewodniczÄ cym szwajcarskiego think tanku Bitcoinowego 2B4CH, oraz oÅmioma innymi zwolennikami Bitcoina.
Mimo tej inicjatywy Szwajcarski Bank Narodowy pozostaje sceptyczny wobec integracji kryptowalut ze swoim systemem monetarnym, co sprawia, że propozycja może nie zostaÄ zaakceptowana. Niezależnie od wyniku, Szwajcaria nadal pozostaje jednym z czoÅowych globalnych centrów innowacji w obszarze blockchaina.
W listopadzie 2024 r. parlament szwajcarskiego kantonu Berno zatwierdziÅ wniosek o przygotowanie raportu na temat wydobycia Bitcoina. Dokument ma na celu zbadanie potencjalnych źródeÅ nadwyżek energii w kantonie, możliwoÅci wspóÅpracy z szwajcarskimi górnikami Bitcoina oraz roli wydobycia kryptowalut w stabilizacji sieci energetycznej.