31 grudnia 2024 roku Szwajcarska Kancelaria Federalna oficjalnie zarejestrowała „Inicjatywę Bitcoinową”, która ma na celu wprowadzenie bitcoina do rezerw Banku Narodowego Szwajcarii (SNB) poprzez zmianę konstytucji.
Oficjalna rejestracja „Inicjatywy Bitcoinowej”
Inicjatywa, której przewodzi Yves Bennaïm, założyciel think tanku 2B4CH, zyskała wsparcie Luziusa Meissera z Bitcoin Suisse. Zwolennicy projektu argumentują, że włączenie bitcoina (BTC) do rezerw banku centralnego może wzmocnić autonomię Szwajcarii i chronić jej gospodarkę przed wpływami zewnętrznymi, takimi jak Europejski Bank Centralny (EBC).
Kilka dni wcześniej dr Paolo Pamini, członek Rady Narodowej w Zgromadzeniu Federalnym, poinformował, że wraz z innymi parlamentarzystami skierował zapytanie do Rady Federalnej. Dotyczyło ono ram prawnych umożliwiających SNB uwzględnienie bitcoina jako aktywa wspierającego podaż pieniądza oraz potencjalnych zmian w przepisach.
W poście na platformie X (dawniej Twitter) poinformowano, że „Inicjatywa Bitcoinowa” spełniła wymogi formalne, co otwiera drogę do dalszych działań. Komitet odpowiedzialny za projekt ma teraz 18 miesięcy na zebranie co najmniej 100 000 podpisów od obywateli Szwajcarii uprawnionych do głosowania.
Bitcoin a tradycyjne systemy finansowe
Rejestracja inicjatywy zbiegła się w czasie z globalnymi dyskusjami na temat strategicznych rezerw bitcoina. Rosnące zainteresowanie kryptowalutami widoczne jest zarówno na poziomie państw, jak i instytucji finansowych oraz banków centralnych.
Szwajcarska inicjatywa może wyznaczyć nowy kierunek w podejściu do kryptowalut jako części rezerw państwowych. Jeśli projekt zakończy się sukcesem, Szwajcaria stanie się jednym z pierwszych krajów, które formalnie uwzględniły bitcoina w rezerwach swojego banku centralnego. To z kolei może wpłynąć na strategie finansowe innych krajów i przyczynić się do redefinicji roli kryptowalut w tradycyjnych systemach finansowych (TradFi).
Rezultaty tej inicjatywy mogą mieć daleko idące konsekwencje dla globalnych rynków finansowych. Jeśli uda się zebrać wymaganą liczbę podpisów, propozycja zostanie poddana pod głosowanie w ogólnokrajowym referendum, co może być kluczowym momentem w historii integracji kryptowalut z finansami publicznymi.