Cena akcji Apple wzrosła o prawie 5% do rekordowego poziomu 215,04 dolarów, podnosząc kapitalizację rynkową firmy do 3,29 biliona dolarów. W momencie pisania tego tekstu liczby te wzrosły odpowiednio do 217,31 i 3,33 biliona dolarów. W tym samym czasie kapitalizacja rynkowa Microsoftu wyniosła 3,24 biliona dolarów, tracąc pozycję na rzecz Apple po raz pierwszy od pięciu miesięcy.

Wzrost cen akcji następuje w momencie, gdy indeks Nasdaq osiągnął rekordowy poziom w związku z nowymi oznakami osłabienia inflacji.

Akcje Apple wzrosły o ponad 7% podczas poprzedniej sesji, dzień po tym, jak firma zaprezentowała na konferencji WWDC szereg funkcji obsługujących sztuczną inteligencję i ulepszone oprogramowanie dla swoich urządzeń. Kilku analityków twierdzi, że to posunięcie zwiększy sprzedaż iPhone’a.

„Na wszystkie pytania dotyczące opóźnień w sztucznej inteligencji Apple udzielono odpowiedzi podczas konferencji Worldwide Developers Conference” – powiedział Michael James, dyrektor zarządzający ds. handlu akcjami w Wedbush Securities w Los Angeles.

Apple pozostaje w tyle za rywalami, takimi jak Microsoft i Google, w gorąco kwestionowanej dziedzinie sztucznej inteligencji, dlatego w tym roku jego akcje zostały wycenione nieco niżej niż produkty konkurencji.

Jednak pewne obawy dotyczące słabych wyników akcji zmniejszyły się po tym, jak w maju Apple przekroczyło oczekiwania rynkowe dotyczące wyników kwartalnych i perspektyw oraz ujawnił rekordowy plan wykupu akcji o wartości 110 miliardów dolarów. W 2024 roku akcje Apple wzrosły o około 12%, Microsoft dodał o około 16%, a Alphabet o prawie 28%. Jednak wszystkie z nich są dalekie od tempa wzrostu ceny akcji Nvidii, która w tym roku wzrosła aż o 154%, a kapitalizacja rynkowa firmy osiągnęła 3,11 biliona dolarów, na krótko przewyższając wartość rynkową Apple w zeszłym tygodniu.