Założyciel blockchaina Tron, Justin Sun, stał się największym inwestorem w kryptowalutowym projekcie Donalda Trumpa, World Liberty Financial (WLFI), po zakupie tokenów o wartości 30 milionów dolarów.
„Jesteśmy podekscytowani inwestycją w wysokości 30 milionów dolarów w World Liberty Financial jako największy inwestor,” napisał Sun 25 listopada na platformie X. „TRON jest zaangażowany w uczynienie Ameryki znów wielką i przewodzenie innowacjom.”
Słaba sprzedaż tokenów WLFI do czasu inwestycji Sun’a
Sprzedaż tokenów WLFI, która rozpoczęła się w połowie października, była dotychczas powolna. Wielu inwestorów zniechęciły ograniczenia sprzedaży wyłącznie dla osób spoza USA i akredytowanych inwestorów z USA, a także fakt, że tokeny są nienotowalne – co oznacza, że nie można ich odsprzedawać.
Przed zakupem Sun’a projekt sprzedał jedynie tokeny o wartości 20 milionów dolarów, co oznaczało zaledwie 7% docelowego celu sprzedaży wynoszącego 300 milionów dolarów. Inwestycja Sun’a podniosła całkowitą sprzedaż do 52 milionów dolarów, co jednak wciąż stanowi tylko 17% zakładanej kwoty.
Zyski dla Trumpa i jego rodziny
Dzięki przekroczeniu progu 30 milionów dolarów projekt zaczyna generować zyski dla Donalda Trumpa i jego rodziny. Zgodnie z dokumentem projektu, nazwanym „gold paper” (odpowiednik białej księgi), firma Trumpa, DT Marks DEFI LLC, ma prawo do 75% dochodów netto po przekroczeniu tej kwoty.
„Zakup tokenów WLFI na tak dużą skalę podkreśla wczesny sukces projektu,” powiedział współzałożyciel World Liberty Financial, Zak Folkman, w rozmowie z Cointelegraph. „W ostatnich tygodniach odnotowaliśmy kilka znaczących zakupów i jesteśmy pewni naszego sukcesu, budując platformę promującą bardziej wolne i sprawiedliwe finanse.”
Trump jako „główny propagator kryptowalut”
Donald Trump jest wymieniany jako „główny propagator kryptowalut” na platformie, podczas gdy jego synowie – Eric, Barron i Donald Trump Jr. – pełnią rolę „ambasadorów Web3”. Trump, który wygrał wybory prezydenckie w 2024 roku, prowadził kampanię z obietnicą uczynienia USA światową „stolicą kryptowalut” i ograniczenia nadzoru regulacyjnego nad branżą.
Problemy Sun’a z amerykańskimi regulatorami
Jednocześnie Justin Sun i jego blockchain Tron mają swoje własne kłopoty z amerykańskimi regulatorami. W marcu 2023 roku Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła Sun’a o sprzedaż tokenów Tron (TRX) jako niezarejestrowanych papierów wartościowych oraz manipulowanie ich ceną za pomocą „wash tradingu”. Sun zaprzecza tym oskarżeniom.
Ekscentryczne zakupy Sun’a i spadek ceny TRX
Zaledwie kilka dni temu, 21 listopada, Sun ujawnił, że zapłacił 6,2 miliona dolarów na aukcji za dzieło sztuki przedstawiające banana przyklejonego taśmą do ściany i planuje je zjeść.
Cena TRX spadła o 5,5% w ciągu ostatniego dnia do poziomu poniżej 0,20 USD. Token wzrósł o około 84% w ciągu roku, ale nadal pozostaje o 15% poniżej szczytu z 0,23 USD osiągniętego w styczniu 2018 roku.