Z raportów o incydentach systemowych wynika, że sieć Solana została nagle zatrzymana, a weryfikatorzy sieci nie byli w stanie przetwarzać transakcji i wyprzedzać blokad.

Dokładny techniczny powód ostatniego zatrzymania Solany pozostaje niejasny. Jednak we wtorek rano czasu UTC zabrzmiały sygnały alarmowe, gdy walidatorzy odnotowali gwałtowne pogorszenie zdolności sieci do potwierdzania nowych bloków i rozliczania transferów.

Według pulpitów nawigacyjnych stanu sieć Solana zatrzymała się 6 lutego 2024 r. o godzinie 10:22 UTC. Wydarzenie to oznacza największą awarię Solany od dwudniowej awarii w kwietniu 2023 r. spowodowanej nadmiernym zużyciem pamięci, która wymagała skomplikowanego ponownego uruchomienia.

Cena Solany reaguje na awarie sieci

Po tym incydencie cena SOL spadła w ciągu ostatnich 24 godzin o prawie 4%. SOL spadł z 24-godzinnego maksimum na poziomie 98,43 dolarów do najniższego poziomu 93,36 dolarów w momencie publikacji prasy. Zminimalizowało to szanse na odzyskanie przez monetę tronu za 100 dolarów.

Zatrzymanie jest jednym z pierwszych incydentów w 2024 r., po dwudniowym zatrzymaniu sieci w kwietniu 2023 r. W 2022 r. w sieci Solana wystąpiły liczne awarie, głównie z powodu problemów z węzłami.