Kilkunastu pracowników OFF Radia Kraków, należącego do publicznego Radia Kraków, miało zostać zwolnionych, a ich miejsca zajęły boty stworzone przez sztuczną inteligencję. Radio Kraków zaprzecza jednak, że doszło do zwolnień.

W poniedziałek na stronie Radia Kraków opublikowano informację, że kanał tematyczny OFF Radio Kraków będzie teraz niemal w całości tworzony przez narzędzia AI. Program poprowadzą trzy postaci wykreowane przez sztuczną inteligencję.

reklama

OFF Radio Kraków zwalnia dziennikarzy by zrobić miejsce dla AI

W komunikacie prasowym zaznaczono, że pojawią się „autorskie” programy muzyczne, wywiady oraz materiały skierowane do młodego odbiorcy, opracowywane przy pomocy AI. Zmiany te mają na celu zbadanie wpływu rozwoju sztucznej inteligencji na kulturę, media, dziennikarstwo i społeczeństwo.

OFF Radio Kraków promuje nowe podejście, w którym dziennikarzy zastępują w pełni wirtualni prowadzący. Od 22 października program będzie prowadzony przez 20-letnią Emilię „Emi” Nową, studentkę dziennikarstwa, specjalizującą się w popkulturze, 22-letniego Jakuba „Kubę” Zielińskiego, eksperta od technologii i muzyki, oraz 23-letniego Alexa, zaangażowanego społecznie i poruszającego tematy związane z tożsamością i kulturą queer. W rzeczywistości wszyscy troje są generowani przez sztuczną inteligencję.

Choć głosy na antenie będą należeć do wirtualnych postaci, oprawą muzyczną nadal zajmie się dotychczasowy szef muzyczny, Wojciech Barczyński. Za technologię AI, w tym generowanie głosów prowadzących, odpowiada Wojciech Wasiak, a za treści, które będą prezentowane przez wirtualnych prowadzących, odpowiedzialna jest Patrycja Psuj.

Nowa formuła programu skierowana jest do pokolenia Z, z zamiarem badania ich preferencji oraz analizowania, jak sztuczna inteligencja wpływa na sposób konsumowania informacji.

Radio Kraków wywołało ogromne kontrowersje. Pojawiła się petycja

Decyzje Radia Kraków wywołały duże kontrowersje. Mateusz Demski, były dziennikarz stacji, poinformował, że on oraz inni pracownicy zostali zwolnieni, by ustąpić miejsca AI. To pierwszy taki przypadek w polskiej rozgłośni, choć podobny eksperyment miał miejsce w Radiu Piekary, gdzie AI-generated „Basia” pojawiła się na antenie.

Radio Kraków spotkało się z ostrą krytyką, a w odpowiedzi na zmiany powstała petycja z żądaniem powrotu do dawnej formuły. Do tej pory podpisało ją 3 880 osób.

„Apelujemy o powrót do OFF Radia Kraków w kształcie, w którym było znane słuchaczom – audycji tworzonych z pasją, zaangażowaniem i opartych na prawdziwych spotkaniach” – czytamy w petycji.

Sprawa wzbudziła również emocje wśród znanych postaci, jak Jakub Żulczyk, który w mocnych słowach skrytykował decyzję radia, nazywając ją „skandaliczną” i domagając się odpowiedzialności osób, które zdecydowały o wdrożeniu AI w miejsce dziennikarzy.