Holenderski ING pracuje nad własnym stablecoinem opartym na Euro

Circle
redakcja

Holenderski gigant bankowy ING pracuje nad stworzeniem stablecoina powiązanego z euro, współpracując przy tym z innymi tradycyjnymi instytucjami finansowymi oraz dostawcami usług kryptowalutowych – poinformował CoinDesk 22 kwietnia, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą.

Według doniesień, projekt może przyjąć formę konsorcjum, jednak jego realizacja postępuje powoli – wiele zaangażowanych podmiotów wciąż oczekuje na zatwierdzenie inicjatywy przez zarządy. ING odmówił komentarza w tej sprawie.

MiCA stymuluje rozwój stablecoinów denominowanych w euro

Projekt jest odpowiedzią na regulacje zawarte w unijnym rozporządzeniu Markets in Crypto-Assets (MiCA), które weszło w życie w zeszłym roku i ustanowiło jednolite ramy prawne dla działalności związanej z aktywami cyfrowymi w całej Unii Europejskiej.

Zobacz też: Unia Europejska publikuje ostateczne wytyczne dotyczące regulacji MiCA dla rynku kryptowalut

Dla emitentów stablecoinów MiCA oznacza obowiązek uzyskania licencji, regularnego ujawniania informacji oraz utrzymywania w pełni zabezpieczonych rezerw w europejskich bankach. Warunki te zachęcają banki do wejścia w obszar, który do tej pory zdominowany był przez podmioty wywodzące się ze świata kryptowalut.

reklama

Przykładem może być Société Générale, która jako pierwszy duży bank europejski wprowadziła na rynek regulowany stablecoin poprzez swoją jednostkę SG Forge. Również EURC – stablecoin powiązany z euro emitowany przez Circle – zyskuje na popularności w ramach MiCA, w przeciwieństwie do dolarowych stablecoinów takich jak USDT, które napotykają przeszkody regulacyjne w Europie.

Amerykański gigant JPMorgan zauważył w niedawnym raporcie, że wymogi MiCA już teraz przekształcają konkurencyjny krajobraz europejskiego rynku stablecoinów, promując przejrzystość i zgodność z przepisami.

Tradycyjne finanse dostrzegają potencjał stablecoinów

Stablecoiny coraz silniej zaznaczają swoją obecność w tradycyjnych finansach. Coraz więcej uznanych instytucji bankowych ogłasza plany emisji własnych cyfrowych tokenów lub już je wdraża.

Standard Chartered wspiera emisję stablecoina powiązanego z dolarem hongkońskim w celu usprawnienia płatności transgranicznych, natomiast amerykańskie instytucje, takie jak Bank of America, również rozważają wejście na ten rynek – czekając jednak na większą jasność regulacyjną.

Z kolei Custodia Bank i Vantage Bank wspólnie uruchomiły Avit – pierwszego stablecoina emitowanego przez bank w USA i działającego na publicznym blockchainie. Bank FV z Portoryko podał, że wykorzystanie stablecoinów zaczyna przewyższać tradycyjne systemy płatnicze.

Wraz z dojrzewaniem regulacji, banki coraz śmielej traktują stablecoiny jako kluczową infrastrukturę dla szybszych, tańszych i programowalnych usług finansowych.

Ryzyko Inwestycyjne w Kryptowaluty

Inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z wysokim ryzykiem i może prowadzić do znaczących strat finansowych. Rynki kryptowalut są nieprzewidywalne i zmienne. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej, zaleca się dokładne zapoznanie się z ryzykiem oraz konsultację z niezależnym doradcą finansowym. Niniejsza strona i zawarte w niej informacje nie stanowią porady finansowej.