Firma Marathon Digital, zajmująca się wydobywaniem bitcoinów ujawniła, że ​​od września wydobyła tokeny Kaspa (KAS) o wartości 16 milionów dolarów – token zaprojektowany w celu rozwiązania problemu skalowalności Bitcoina – w celu dywersyfikacji w stosunku do Bitcoina.

Kaspa to token zaprojektowany do rozwiązania problemu skalowalności Bitcoina. Adam Swick, dyrektor ds. rozwoju w Marathon, podkreślił, że wydobycie KAS umożliwia generowanie dodatkowego strumienia przychodów. Mimo to, Marathon pozostaje skoncentrowany na Bitcoinie, a wydobycie KAS będzie stanowiło tylko 1% ich mocy energetycznej. Tokeny KAS zyskały 420% od września, podczas gdy Bitcoin wzrósł o 135%.

Wydobycie Kaspa nie jest priorytetem

Wiceprezes ds. relacji inwestorskich Maraton Digital, Robert Samuels, podkreślił, że firma nie zmienia swojego głównego zainteresowania z Bitcoina.

Od września Marathon wydobył 9761 Bitcoinów ( BTC ) – o wartości 594,9 mln dolarów – co oznacza, że ​​działalność wydobywcza Kaspa stanowi jedynie niewielką część całkowitych przychodów firmy z wydobycia.

Mimo to tokeny KAS wzrosły o 2,4%, odkąd Marathon ogłosił tę wiadomość, podnosząc cenę i całkowity stos KAS Marathon do odpowiednio 0,172 USD i 16 mln USD.

Dane CoinGecko pokazują, że Kaspa jest piątą co do wielkości kryptowalutą typu proof-of-work z kapitalizacją rynkową wynoszącą 4,1 miliarda dolarów. Podczas gdy w obiegu znajduje się 24 miliardy tokenów KAS, podaż będzie ograniczona do 28,7 miliarda.

Siedem największych kryptowalut typu proof-of-work według kapitalizacji rynkowej. Źródło: CoinGecko

Podobnie jak Bitcoin, sieć Kaspa jest protokołem warstwy 1, który ułatwia transfery przy użyciu natywnego tokena KAS.

Jednakże Kaspa wdraża architekturę wywodzącą się z bezpośredniego grafu acyklicznego – „BlockDAG” – w której bloki są dodawane do sieci jednocześnie, a nie liniowo. Skutkuje to dużą szybkością tworzenia nowych bloków – około 1 bloku na sekundę – czyli o rząd wielkości większą niż w przypadku Bitcoina, którego zbudowanie zajmuje około 10 minut.

Jednak Kaspa wciąż jest daleka od bycia konkurentem Bitcoina, który obecnie posiada od 700 000 do 1 miliona unikalnych aktywnych adresów każdego dnia wchodzących w interakcję z siecią, podczas gdy Kaspa oscyluje wokół 20 000.