Jak zapowiadał, tak zrobił. Elon Musk poinformował na Twitterze, że jego neurotechnologiczny startup Neuralink wszczepił swój implant pierwszemu człowiekowi – pacjent podobno ma się dobrze i szybko wraca do zdrowia.

Neuralink od jakiegoś czasu prowadziła badania na zwierzętach. Na filmach publikowanych przez firmę w 2021 roku mogliśmy zobaczyć, chociażby małpę grającą w Ponga swoimi myślami. Teraz przedsiębiorstwo Elona Muska będzie badało funkcjonalność technologii już na ludzkich pacjentach.

Czym jest Neuralink?

Neuralink to firma założona przez Elona Muska i innych w 2016 roku, specjalizująca się w rozwoju zaawansowanych technologii interfejsów mózg-komputer (brain-computer interfaces, BCI). Głównym celem firmy jest stworzenie urządzeń, które będą mogły być implantowane w mózgu człowieka, aby umożliwić bezpośrednią komunikację pomiędzy mózgiem a komputerami lub innymi urządzeniami elektronicznymi.

Technologia rozwijana przez Neuralink ma na celu nie tylko umożliwienie lepszego zrozumienia pracy mózgu, ale również oferowanie potencjalnych terapii dla różnych schorzeń neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona czy epilepsja. Możliwe zastosowania obejmują również udoskonalenie zdolności poznawczych człowieka czy nawet umożliwienie komunikacji dla osób z poważnymi uszkodzeniami nerwowymi.