Australijczyk Craig Wright, który od lat fałszywie twierdzi, że jest twórcą Bitcoina znanym jako Satoshi Nakamoto, został skazany w Wielkiej Brytanii na rok więzienia w zawieszeniu za obrazę sądu.

Podczas rozprawy 19 grudnia sędzia James Mellor nałożył na Wrighta karę za złamanie nakazu sądowego i składanie pozwów przeciwko deweloperom Bitcoina. Wright otrzymał wyrok 12 miesięcy więzienia, zawieszony na dwa lata, oraz grzywnę w wysokości 145 000 funtów brytyjskich, co odpowiada około 180 000 dolarów.

Sprawa COPA przeciwko Wrightowi

Wyrok w sprawie obrazy sądu zapadł w ramach procesu wniesionego przez organizację Crypto Open Patent Alliance (COPA). COPA oskarżyła Wrighta o naruszenie nakazu sądowego z lipca, który zabraniał mu składania pozwów przeciwko firmom pod pretekstem, że jest Satoshim Nakamoto. W marcu sąd w Wielkiej Brytanii orzekł, że Wright nie jest pseudonimowym twórcą Bitcoina, co Wright de facto potwierdził na swojej stronie internetowej w lipcu.

Prawnik COPA, Jonathan Hough, stwierdził, że Wright złożył pozwy przeciwko ponad 100 firmom, domagając się odszkodowań na łączną kwotę około 900 miliardów funtów brytyjskich. W sądzie Hough określił działania Wrighta jako „desperacką próbę utrzymania uwagi kultowych zwolenników”.

reklama

Kim jest Satoshi Nakamoto, jeśli nie Wright?

Tożsamość Satoshiego Nakamoto, czy to pojedynczej osoby, czy grupy, pozostaje zagadką od czasu publikacji whitepaper Bitcoina w 2008 roku. Chociaż kilka osób, w tym Wright, twierdziło, że jest twórcą Bitcoina, to prawdziwa tożsamość Satoshiego pozostaje nieznana.

Walka z oskarżeniami i odrzucenie apelacji

Wright złożył apelację od wyroku z marca dotyczącego jego roszczeń o bycie Satoshim, jednak została ona odrzucona przez brytyjski sąd apelacyjny, który wskazał na „liczne fałszywe twierdzenia” w jego dokumentacji. Nie jest jasne, czy brytyjskie władze wydadzą nakaz aresztowania Wrighta w związku z wyrokiem z 19 grudnia.

Niektórzy z celów pozwów Wrighta podjęli działania odwetowe. W lipcu brytyjski sąd zamroził jego aktywa, aby umożliwić podcasterowi Peterowi McCormackowi odzyskanie 1,9 miliona dolarów w ramach kosztów prawnych po jednym z pozwów o zniesławienie.

Loading spinner