Ostatni raz cena Bitcoina przekroczyła 50 000 dolarów w grudniu 2021 r., ponad dwa lata temu. Rynek kryptowalut wygląda tym razem zupełnie inaczej.
Fundusze Bitcoin ETF nabierają tempa
Zestaw funduszy Bitcoin ETF, pomijając przekształcony fundusz Grayscale, zebrał przeszło 226,000 BTC w formie zarządzanych aktywów w ciągu zaledwie miesiąca od momentu, kiedy rozpoczęto ich notowania na giełdzie. Jest to niesamowity wynik w porównaniu chociażby skupu dokonywanego przez firmę Microstrategy w ilości 190,000, która na zakup takiej ilości potrzebowała prawie 3 lat.
Aktywa zarządzane przez przekształcony fundusz GBTC Grayscale spadły o prawie 25%, z około 619 000 BTC (28,8 miliarda dolarów) do 469 000 BTC (21,8 miliarda dolarów) od 11 stycznia.
Na ten moment ilość skupowanych BTC przez fundusze jest 12.5 razy większa niż podaż zapewniana przez sieć. Taki układ sil sprawia, że cena zaczęła ponownie sprawdzać wyższe rejony.
Kolejny halving już za rogiem
Halving zmniejsza o połowę nagrodę za wydobywanie nowych bloków w sieci Bitcoin, co następuje mniej więcej co cztery lata, lub dokładniej co 210,000 bloków. Proces ten jest wbudowany w protokół Bitcoina i ma na celu kontrolowanie inflacji, imitując proces wydobywania surowców naturalnych, który staje się coraz trudniejszy i mniej opłacalny z czasem.
W momencie uruchomienia Bitcoina w 2009 roku, nagroda za wydobycie jednego bloku wynosiła 50 BTC. Następnie, z każdym halvingiem, ta nagroda jest redukowana o połowę. Pierwszy halving miał miejsce w 2012 roku, zmniejszając nagrodę do 25 BTC za blok, drugi w 2016 roku do 12,5 BTC, a trzeci w maju 2020 roku do 6,25 BTC.
Halving ma kluczowe znaczenie dla ekonomii Bitcoina, ponieważ ogranicza podaż nowych monet, co może prowadzić do wzrostu ceny, jeśli popyt na Bitcoin pozostanie stały lub wzrośnie. Jest to część deflacyjnej natury Bitcoina, w przeciwieństwie do walut fiducjarnych, gdzie rządy mogą drukować pieniądze nieograniczenie, co może prowadzić do inflacji.
„Ulica” nie weszła jeszcze na rynek
Tymczasem zainteresowanie detaliczne pozostaje niskie, a analityk rynku kryptowalut Will Clemente sugeruje, że może to wskazywać na bardziej zrównoważone podstawy wzrostu na szerszym rynku.
Według danych Google Trends zainteresowanie wyszukiwanym hasłem „Bitcoin” w grudniu 2021 r. oscylowało w okolicach 39. W momencie publikacji zainteresowanie Bitcoinem wynosiło zaledwie 19, co sugeruje stosunkowo niski poziom zainteresowania detalicznego tym aktywem.
Bitcoin w TOP10 największych aktywów na świecie
Bitcoin z kapitalizacją wynoszącą obecnie $ 978 mld, jest dziesiątym w kolejności aktywem na świecie, wyprzedzając tym samym fundusz Berkshire Hathaway samego Warrena Buffetta. Ciekawe co to na to sam zainteresowany, który w 2018 roku określił bitcoina mianem „trutki na szczury” i przewidywał jego upadek.