W dokumencie HBO „Money Electric”, zasugerowano, że deweloper Bitcoin Core, Peter Todd, to Satoshi Nakamoto, jednak pełno w nim sprzeczności i błędów w chronologii wydarzeń.

Dokument zatytułowany Money Electric: The Bitcoin Mystery został wyemitowany 8 października przez stację HBO. Dokument sugeruje, że to Peter Todd, deweloper Bitcoin Core, jest w rzeczywistości Nakamoto. Jednak gdy przyjrzymy się faktom, szybko pojawiają się nieścisłości.

reklama

„Wszyscy jesteśmy Satoshi”

Jedno z centralnych twierdzeń dokumentu HBO to stwierdzenie, że Todd użył pseudonimu Satoshi Nakamoto, aby nadać Bitcoinowi większą wiarygodność. Jednak chronologia wydarzeń w życiu Todda nie potwierdza tej teorii.

Bitcoin został uruchomiony w 2008 roku, kiedy Todd studiował sztuki piękne. Mimo że interesował się kryptografią, Todd wielokrotnie publicznie deklarował, że nie zaczął pracować nad Bitcoinem aż do 2014 roku.

W dokumencie Todd ironicznie stwierdza, że jest Satoshim, co mogło zostać zbyt dosłownie potraktowane przez twórców filmu lub użyte jako podparcie naciąganej teorii. Todd powiedział:

„Och, nie, ja jestem Satoshim. Jestem Satoshi Nakamoto.”

Błędna interpretacja posta na forum BitcoinTalk

Dokument HBO przywołuje post z 2010 roku opublikowany na forum BitcoinTalk, jednym z najstarszych miejsc dyskusji na temat Bitcoina i kryptowalut. Twórcy filmu sugerują, że Todd przypadkowo zamieścił post ze swojego konta, zamiast z konta Satoshiego, rzekomo ujawniając się, gdy skończył myśl Nakamoto i nagle zniknął z sieci, podobnie jak twórca BTC.

Todd wyjaśnił:

„Ostatni post Satoshiego pojawił się tydzień po tym, jak zarejestrowałem się na BitcoinTalk, ale […] potem zniknąłem.”

Pomimo tego, że Todd wyraźnie zaznacza, że było to przypadkowe, twórcy dokumentu używają tego, aby zasugerować bardziej podejrzane połączenie niż zwykły zbieg okoliczności.

Odrzucenie oskarżeń

W trakcie całego dokumentu Todd wielokrotnie krytykuje twórców filmu za nadmierne sensacjonalizowanie historii, nazywając ich „bardzo kreatywnymi” w tworzeniu „szalonych teorii”, które uważa za „absurdalne”.

Z ironicznym tonem Todd stwierdza: „Oczywiście, że jestem Satoshim, i jestem też Craigiem Wrightem”, jasno dając do zrozumienia, że uważa oskarżenia za niedorzeczne. Przewidział również, że dokument będzie „bardzo zabawny” dla „wielu Bitcoinerów”.

„To będzie kolejny przykład dziennikarzy kompletnie nie rozumiejących sedna sprawy w sposób, który jest bardzo zabawny […] Sednem jest uczynienie z Bitcoina globalnej waluty, a ludzie, tacy jak wy, rozpraszając się bzdurami, mogą mimo wszystko przynieść jakieś dobro.”

Błędna charakterystyka Replace-by-Fee

Dokument zarzuca również, że wprowadzenie przez Todda mechanizmu „replace-by-fee” (RBF) w 2014 roku było zaplanowaną funkcją, związaną z pierwotną wizją Satoshiego dotyczącą Bitcoina. Jednakże takie twierdzenie nie wytrzymuje krytyki, gdyż RBF nie było częścią początkowego projektu kryptowaluty.

Wprowadzenie RBF przez Todda miało miejsce lata po zniknięciu Satoshiego, ale twórcy dokumentu zasugerowali, że było to powiązane z wpływem rządu, po tym jak John Dillion zaoferował 500 dolarów nagrody za rozwiązanie.

Przedstawiony w dokumencie „dziwnie mały koszt” jest ukazany jako podejrzany, jednak wydaje się być bardziej próbą zbudowania większej narracji bez wystarczającego poparcia dowodami.