Przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Gary Gensler, ustąpi ze stanowiska 20 stycznia, gdy administracja prezydenta-elekta Donalda Trumpa przejmie władzę. Jego ambitna kadencja, podczas której mierzył się zarówno z Wall Street, jak i branżą kryptowalut, dobiega końca.
„Dziękuję prezydentowi Bidenowi za powierzenie mi tego niezwykłego obowiązku. SEC wypełniła swoją misję i egzekwowała prawo bez strachu i faworyzowania” – powiedział Gensler w oświadczeniu.
Został nominowany na to stanowisko w 2021 roku przez prezydenta Demokratę Joe Bidena.
Zmiany w systemie finansowym USA
Znany z bezkompromisowego stylu, Gensler prowadził ambitną agendę, mającą na celu zwiększenie przejrzystości, zmniejszenie ryzyk systemowych oraz eliminację konfliktów interesów na Wall Street. W trakcie swojej kadencji udało mu się wdrożyć dziesiątki nowych regulacji, z których niektóre zostały zaskarżone w sądach.
Do jego najważniejszych osiągnięć należą zmiany mające na celu zwiększenie odporności i efektywności rynków finansowych w USA. Wprowadził m.in. szybsze rozliczanie transakcji, reformę rynku obligacji skarbowych o wartości 28 bilionów dolarów oraz szereg przepisów dotyczących lepszego ujawniania informacji przez inwestorów i poprawy ładu korporacyjnego.
Jako rodowity mieszkaniec Baltimore, Gensler z sukcesem wdrożył przepisy nakazane przez Kongres, które wprowadziły nadzór SEC nad audytorami chińskich firm notowanych na amerykańskich giełdach. Tym samym zakończył trwający dekadę spór z Pekinem, który według ustawodawców zagrażał interesom inwestorów w USA.
Na froncie egzekwowania prawa SEC pod przewodnictwem Genslera wyznaczyła nowe standardy, prowadząc wieloletnią kampanię przeciwko nieautoryzowanym kanałom komunikacji na Wall Street, takim jak SMS-y czy WhatsApp. Nałożyła ponad 2 miliardy dolarów kar na dziesiątki firm, w tym JP Morgan i Goldman Sachs.
Kryptowalutowy wróg numer 1
Gensler podjął także walkę z branżą kryptowalut, pozywając takie firmy jak Coinbase, Kraken czy Binance, oskarżając je o łamanie przepisów SEC przez brak rejestracji. Firmy te zaprzeczają oskarżeniom i walczą w sądach. W większości przypadków sądy przyznawały rację Genslerowi.
Jednak jego szeroko zakrojona agenda oraz nieustępliwa postawa wywołały intensywny sprzeciw ze strony Wall Street, Republikanów w Kongresie, a nawet niektórych Demokratów.
Izba Handlowa USA, Managed Funds Association oraz inne grupy pozwały SEC w konserwatywnym Piątym Sądzie Apelacyjnym oraz innych sądach, kwestionując co najmniej osiem nowych regulacji. Twierdziły, że są one nieuzasadnione, szkodliwe lub wykraczają poza kompetencje SEC.